Większe litery Mniejsze litery Czytelna czcionka Podkreślenie łączy Odwrotny kontrast Skala szarości Jasne tło Wysoki kontrast Resetuj ustawienia

OFERTA EDUKACYJNA
MUZEUM PODKARPACKIEGO W KROŚNIE
2021/2022

                                                                                                         
Muzeum Podkarpackie w Krośnie to unikalne miejsce kultury. Choć najbardziej znane jest z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie, to prezentowane są tu wystawy o różnorodnej tematyce. Muzeum szczyci się największą w Polsce kolekcją współczesnego szkła użytkowego i artystycznego oraz zbiorami archeologicznymi. Gromadzone są tu również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Sześć wystaw stałych związanych z dziedzictwem kulturowym regionu, Europy i świata znajduje się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupiego oraz kamienicy Towarzystwa Mieszczańskiego  „Zgoda”.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo:

  • zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
  • zwiedzanie zespołu staromiejskiego  i starego cmentarza
  • warsztaty w magazynach studyjnych
  • lekcje muzealne
  • pokazy filmowe
  • konferencje i sesje naukowe
  • koncerty, a wśród nich kameralne recitale chopinowskie na zabytkowym Pleyelu 
  • spotkania muzealne z badaczami, podróżnikami, pisarzami, regionalistami


Oddziałem Muzeum jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw stałych prezentujących kolekcje unikatowe oraz zbiory ściśle związane z historią i dziedzictwem kulturowym regionu, stanowiące idealne uzupełnienie lekcji historii, wiedzy o kulturze i społeczeństwie.

Wystawy stałe:                                            Nasz kalendarz:

  • Przeszłość ożywiona                        * maj – Noc Muzeum
  • Broń i sztuka Japonii                        * wrzesień – Dzień Otwarty
  • Z dziejów Krosna i regionu
  • Historia oświetlenia
  • Galeria sztuki
  • Szkło podkarpackich hut


Kilka razy w roku prezentowane są dodatkowo interesujące wystawy czasowe, tworzone ze zbiorów własnych, muzeów polskich i zagranicznych, o różnorodnej i uniwersalnej tematyce.
Nasze wystawy czasowe:

  • Polska na emigracji – prezentująca najważniejsze z 9 tysięcy poloników przekazanych nam przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.
  • Wszystkie drogi... – wystawa ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu 


WYSTAWY STAŁE Muzeum Podkarpackiego w Krośnie:

  • Przeszłość ożywiona - wystawa archeologiczna przedstawiająca historię osadnictwa na terenie Podkarpacia od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po początki miasta Krosna. Bogaty zbiór narzędzi, broni, ceramiki i innych przedmiotów codziennego użytku uzupełnia sugestywna oprawa plastyczna. Część ekspozycji zorganizowana jest wokół fragmentu oryginalnego muru obronnego Krosna z XIV w. i kreuje wizerunek średniowiecznego i renesansowego miasta w oparciu o znaczące odkrycia archeologiczne z krośnieńskiego Rynku.
  • Broń i sztuka Japonii /W PRZYGOTOWANIU/- wystawa poświęcona dziedzictwu materialnemu Japonii od XIV do XX wieku. Prezentuje największą kolekcję sztuki i broni japońskiej na Podkarpaciu. Na zbiór składają się między innymi zbroja samurajska, miecze, drzeworyty, kakemona, publikacje, rzeźby, ceramika, wyroby z laki i brązu, tkaniny, lalki, karty pocztowe i fotografie. Cennym eksponatem jest bojowa zbroja samurajska z okresu Edo (1603-1868).
  • Z dziejów Krosna i regionu – wystawa prezentująca historię Królewskiego Miasta Krosna od zaborów po współczesność. W pierwszej części prezentowane są prace malarskie, które uzupełnione cennymi zabytkami i fotografiami tworzą portret dziewiętnastowiecznego, galicyjskiego miasteczka i jego mieszkańców, stawiających czoło niepokojom przełomu wieków, obu wojnom światowym i systemom totalitarnym. Pozostałe części ekspozycji to prezentacja pamiątek związanych z okresem pierwszej wojny światowej, dwudziestoleciem międzywojennym, okupacją niemiecką oraz konspiracją niepodległościową po 1944 r. Wystawę zamyka kolekcja zdjęć z ostatnich dekad życia Krosna. Wyjątkowo cenne uzupełnienie ekspozycji stanowi fortepian z 1862 roku, pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów Jest on jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce, jedynym oryginalnym i w pełni sprawnym fortepianem kameralnym tej klasy. 
  • Historia oświetlenia – wystawa będąca chlubą Muzeum. Głównym trzonem ekspozycji jest jedna z najcenniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie, pochodząca z różnych wytwórni europejskich i światowych. Wystawa prezentuje najpopularniejsze źródła światła w porządku chronologicznym: od starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki po lampy elektryczne połowy XX w.  Wyjątkowa aranżacja wnętrz wprowadza nas tu w klimat mieszczańskiego salonu przełomu wieków.
  • Galeria sztuki wystawa malarstwa i rzeźby będąca pamiątką bogatej przeszłości artystycznej miasta, prezentująca dorobek związanych z regionem absolwentów szkół sztuk pięknych polskich i zagranicznych. Wśród nich znajdziemy prace uczniów Matejki - Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada, Franciszka Daniszewskiego oraz twórców ostatniego półwiecza – Zdzisława Truskolaskiego, Bronisława Olszewskiego, Jana Ekierta oraz Władysława Kandefera. 
  • Szkło podkarpackich hut – ekspozycja przedstawiająca tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego. Prezentujemy tutaj pierwsze komplety szkła użytkowego produkowanego przez największe europejskie huty – Krośnieńskie Huty Szkła oraz współczesne linie produkcji kilku działających w Krośnie i w okolicach hut – wzornictwo i wyroby artystyczne. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór fotografii.


Interesującą formą działalności oświatowej Muzeum jest oprowadzanie po zabytkowym zespole krośnieńskiej starówki oraz Starym Cmentarzu
Trasa oprowadzania po zabytkach Starego Miasta Krosna: Pałac Biskupi (siedziba Muzeum Podkarpackiego), kamienica Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”, Kościół farny pw. Św. Trójcy, Rynek (założenia, Dom Wójtowski, Ratusz Renesansowy, Kamienica Wójtowska), Kościół OO. Franciszkanów (kaplica Oświęcimów).
Stary Cmentarz w Krośnie - nekropolia założona ok. 1786 r., zamknięta w 1954 r. Zachowało się tam wiele cennych nagrobków oraz pomnik powstańców styczniowych. Poprzez oprowadzenie po alejkach cmentarnych i przypomnienie wybitnych  krośnian, przedstawiamy historię miasta od poł. XIX w.  do początków XX w.


LEKCJE MUZEALNE Muzeum Podkarpackiego
Tematyka dostosowana jest do programów nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Zajęcia te mają charakter interaktywny, wzbogacane są filmami, pokazami eksponatów, prezentacjami multimedialnymi i kartami pracy.
Archeologia: 


Pradzieje Podkarpacia
Początki Krosna i historia krośnieńskiego Rynku
Sztuka pradziejowa 
Grodziska Podkarpacia
Życie krośnian w wiekach średnich
Narzędzia pracy w pradziejach

Historia:
Powiat krośnieński na przestrzeni wieków (obszar, granice, mieszkańcy, administracja)
Krosno w okresie przedrozbiorowym
Region krośnieński w czasach zaboru austriackiego (1772-1918)
Krośnianie w powstaniach narodowych 
Udział mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego w walce o niepodległość Polski 1914-1921
Krosno w okresie międzywojennym
Krosno i Region w okresie okupacji niemieckiej
Konspiracja niepodległościowa w latach 1944-1956
Dwa totalitaryzmy XX wieku.
Literatura emigracyjna i niezależna w kształtowaniu patriotyzmu;
Wkład polskiej emigracji politycznej w kulturę i odzyskanie niepodległości przez Polskę

Historia oświetlenia:
Historia oświetlenia na przestrzeni wieków 
Lampy naftowe w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i twórca polskiego przemysłu naftowego

Historia szkła i przemysłu szklarskiego:
Z dziejów szklarstwa na Podkarpaciu
Szkło, jego istota, sposoby wytwarzania i zdobienia
Szkło artystyczne Podkarpackiego Zagłębia Szklanego

Życie artystyczne Krosna: 
Style w architekturze, rzeźbie i malarstwie na przykładzie zabytków krośnieńskich.
Krośnieńscy malarze i rzeźbiarze w XIX i XX wieku.
Życie i twórczość Stanisława Bergmana, a krośnieńskie życie artystyczne na przełomie XIX i XX wieku
Seweryn Bieszczad – życie i twórczość

Ogólne wiadomości o konserwacji dzieł sztuki:
Konserwacja obrazów 
Konserwacja rzeźby 
Warsztat pracy konserwatora

Inne tematy:
Żydzi krośnieńscy (z projekcją filmu Szymona Mahlera - najstarszego filmu o Krośnie z 1929 r.)
Nie takie Muzeum straszne, jak je malują… /wizyta w Muzeum dla najmłodszych/
Muzeum od kuchni – poznaj pracę muzealnika



WARSZTATY Muzeum Podkarpackiego w Krośnie:

Warsztaty szklane
/ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA/

  • Historia przemysłu szklarskiego w Krośnie
  • Szkło i jego istota - sposoby wytwarzania i zdobienia
  • Szkło artystyczne i dekoracyjno-użytkowe z okresu secesji i art déco w zbiorach MPK
  • Projektowanie wyrobów szklanych – funkcjonalność i piękno (zajęcia praktyczne)


Warsztaty artystyczne /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

  • Rozmowy o sztuce. Spotkania dla seniorów 
  • Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, kreatywne zajęcia plastyczne i edukacyjne. Kopiujemy obrazy krośnieńskich malarzy; Rysujemy ulubione kamienice; Perspektywa w rysunku; Martwa natura w rysunku 
  • Kredowa ściana – coś dla małych artystów z dużym talentem 
  • Odkrywamy zbiory Działu Artystycznego – zajęcia prowadzone przez kustosza z dostępem do zabytków + multimedialne prezentacje


Warsztaty historyczne /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

  • Rozmowy o historii. Spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz seniorów
  • Odkrywamy zbiory Działu Historycznego – zajęcia z dostępem do zabytków uzupełnione prezentacjami multimedialnymi


Warsztaty konserwatorskie – w przygotowaniu /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

Warsztaty archeologiczne - „Terenowy warsztat pracy archeologa” to prace wykopaliskowe prowadzone przez doświadczonego opiekuna, polegające na eksplorowaniu zaaranżowanego wykopu archeologicznego. Praktyczne zajęcia poprzedzone są wprowadzeniem, z którego dzieci dowiedzą się jak należy właściwie prowadzić badania zgodnie z metodyką wykopaliskową oraz usłyszą o najważniejszych odkryciach archeologicznych regionu.

Warsztaty Projekt „Pamięć”- za pomocą różnych środków przekazu: spisanych wspomnień, rysunków, zdjęć oraz filmu odtwarzamy losy żydowskich dzieci, mieszkających przed wojną w Krośnie, tworząc ich unikalne portrety. Warsztaty są próbą przywrócenia jakiejś cząstki istnienia setek ofiar Holocaustu w naszym mieście. 
Udział we wszystkich warsztatach ze względu na bezpieczeństwo zbiorów jest możliwy przy zachowaniu określonych limitów miejsc – szczegóły na stronie internetowej muzeum.
 

POKAZY ARCHIWALNYCH FILMÓW HISTORYCZNYCH
ze zbiorów przekazanych Muzeum przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji

Groby Katynia - film opracowany przez Stanisława Lipińskiego i wyprodukowany przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych (Polish Association of Former Soviet Political Prisoners) został w całości zmontowany z archiwalnych nagrań filmowych przedstawiających pierwszą, niemiecką ekshumację w Katyniu komisji Gerharda Butza oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki.
Film bez ścieżki dźwiękowej. Czas trwania: 25 min.

Powstanie Warszawskie - film w całości zmontowany został z nagrań archiwalnych wykonanych podczas powstania warszawskiego przez operatorów filmowych Armii Krajowej oraz z konspiracyjnych czołówek filmowych i nie zawiera informacji o jego autorach ani producencie. 
Film w języku polskim. Czas trwania: 35 min.

IV rozbiór Polski (tytuł angielski: It Began on the Vistula – Zaczęło się nad Wisłą) - film w reżyserii Janusza Piekałkiewicza, przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Wyprodukowany został przy współpracy z Imperial War Museum w Londynie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Sekcja w Paryżu. Wykorzystano w nim materiały znajdujące się w archiwach zagranicznych. 
Film w języku polskim. Czas trwania: 76 min.

Opowieść o mieście - film został wyprodukowany przez Polish Film Unit in Great Britain. Prezentuje on historię Warszawy podczas drugiej wojny światowej, od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Kończy się on ujęciami przedwojennej stolicy Polski.
Film w języku angielskim. Czas trwania: 10 min.

This is Poland (Oto Polska) - film ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.
Film w języku angielskim. Czas trwania: 20 min.

Polski Magazyn nr 3 został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć na nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.
Film w języku polskim. Czas trwania:  10 min.


Szczegółową ofertę przedstawiamy na naszej stronie internetowej:
http://www.muzeum.krosno.pl/
https://www.facebook.com/MuzeumPodkarpackie

Wszelkich informacji udziela Dział Oświatowo-Promocyjny pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16, e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl oraz Kasa muzeum pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 17.

Zgłaszanie grup, rezerwacja usługi przewodnickiej możliwa jest pod nr tel. + 48 13 43 213 76 w. 17 lub osobiście w Kasie muzeum.

Rezerwacja lekcji muzealnych i warsztatów możliwa jest w działach merytorycznych Muzeum, które odpowiedzialne są za prowadzenie zajęć:
•    Dział Archeologiczny, nr tel. 13 43 213 76, w. 20, e-mail: archeologia@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historyczny, nr tel. 13 43 213 76 w. 22, e-mail: historia@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historii Oświetlenia, nr tel. 13 43 213 76, w. 23, e-mail: lampy.naftowe@muzeum.krosno.pl
•    Dział Artystyczny - nr tel. 13 43 213 76, w. 21, e-mail: art@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego, nr tel. 13 43 213 76, w. 23, e-mail: szklo@muzeum.krosno.pl
•    Dział Konserwacji – nr tel. 13 43 213 76, w. 25
 

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Oferta edukacyjna 2021/2022


Skansen można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne oraz w grupach zorganizowanych, które zwiedzają wyłącznie z przewodnikiem. Zwiedzanie obiektu w większości czasu odbywa się na świeżym powietrzu, w związku z tym należy zadbać o odpowiedni ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych. Cykl zwiedzania obejmuje projekcję filmu Trzcinica Karpacka Troja i  zwiedzanie wystawy, po których opuszczamy pawilon wystawowy i wychodzimy na zewnątrz. Dalej zwiedzamy park archeologiczny z rekonstrukcjami dwóch osad, a następnie zdobywamy grodzisko. Całość zamyka wejście na platformę widokową.

Zwiedzanie z przewodnikiem (włączają pokaz filmu) trwa ok. 2-2,5 godziny. Na zwiedzane indywidualnie należy zarezerwować sobie co najmniej 1,5 godziny.

FILM
Film Trzcinica Karpacka Troja, prezentowany w sali konferencyjnej w pawilonie ekspozycyjnym, wprowadza widza w historię grodziska i jest doskonałym przygotowaniem do dalszego zwiedzania Skansenu oraz poznania dziejów tego wyjątkowego miejsca. Film w reżyserii Zdzisława Cozaca nakręcony został z rozmachem, przy udziale grup rekonstrukcyjnych i jest swoistym dokumentem historii naszej Troi. Zdobył 2 statuetki Światowida na I Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie w 2010 roku.
SALA WYSTAWOWA
Wystawa pokazuje historię Trzcinicy poprzez zaaranżowane sceny z życia codziennego ludności żyjącej tu w początkach epoki brązu i w okresie wczesnego średniowiecza. Prezentowane są tu najważniejsze zabytki odkryte na grodzisku podczas prac wykopaliskowych. Ekspozycja stała została przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie według scenariusza Jana Gancarskiego i Krzysztofa Gierlacha. Zabytki tu obecne pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle. Całość uzupełniona jest kopiami zabytków kulturowo  i chronologicznie związanych ze znaleziskami trzcinickimi z terenu Polski, Słowacji i Węgier.
PARK ARCHEOLOGICZNY
W parku archeologicznym zrekonstruowano 2 osady ludności żyjącej tu przed wiekami – w początkach epoki brązu i wczesnym średniowieczu. Wioska epoki brązu to wyjątkowo okazałe domy kultury Otomani-Füzesabony, a w wiosce słowiańskiej oprócz chat różnorakiej konstrukcji zrekonstruowano również kuźnię i piec chlebowy. Tu również znajduje się miejsce, gdzie podczas imprez plenerowych obozują wojowie, gdzie odbywają się pokazy walk i dawnego rzemiosła oraz turnieje i warsztaty.
SEKTOR HODOWLANY
Został otworzony w 2018 roku. W stajniach, stodole i pod wiatą zamieszkują zwierzęta dawnych ras, takie jak: węgierskie, długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie. W epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły one mieszkańcom „Wałów Królewskich”. W Skansenie uprawiane są także zboża, które kiedyś były wysiewane przez mieszkańców grodu. Poletka eksperymentalne zasialiśmy pszenicą płaskurką, samopszą, orkiszem, jęczmieniem, prosem, soczewicą i grochem. Niekiedy używa się do tych upraw rekonstrukcji narzędzi pradziejowych – sochy, kopaczki, sierpów.
GRODZISKO „WAŁY KRÓLEWSKIE”
Wzgórze nazywane od wieków „Wałami Królewskimi” to miejsce lokalizacji osad obronnych z początków epoki brązu i grodu słowiańskiego z okresu wczesnego średniowiecza. Tam właśnie odkryto ponad 200 tysięcy unikalnych zabytków. Na wzgórzu zrekonstruowano odcinki wałów, chaty, bramy – dokładnie tam, gdzie zostały odkryte przez archeologów. Grodzisko zajmuje obszar 3,5 hektara i składa się z majdanu i trzech podgrodzi, opasanych wysokimi wałami drewniano-ziemnymi o różnej konstrukcji, których łączna długość przekracza 1200 m. W obrębie grodziska znajduje się również źródełko z wodą pitną wykorzystywane już we wczesnym średniowieczu.
PLATFORMA WIDOKOWA
Wzniesioną ją w 2014 roku. Jej wysokość sięga ponad 40 m. Pierwszy poziom obserwacyjny dostępny dla turystów znajduje się na wysokości 20 m, a drugi na wysokości 33 m. Wejście na platformę stanowi integralną część zwiedzania Skansenu. Jest ona doskonałym punktem obserwacyjnym na rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich. Przy dobrej pogodzie i odpowiedniej przejrzystości powietrza turyści mogą dostrzec nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr. Kamera internetowa umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się w Skansenie z każdego punktu na świecie.


WARSZTATY EDUKACYJNE I LEKCJE MUZEALNE W SKANSENIE KARPACKA TROJA

Lekcje muzealne i warsztaty stanowiące ofertę edukacyjną Skansenu koncentrować się będą na zagadnieniach archeologii jako dyscypliny naukowej oraz archeologii regionu. Przeznaczone będą dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, a także dla słuchaczy tzw. uniwersytetów III wieku. Dla przedszkolaków przygotowana została specjalna oferta edukacyjna uwzględniająca bardzo młody wiek odbiorców i konieczność prezentacji zagadnień naukowych w sposób adekwatny do ich wieku. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej są warsztaty prowadzone przez pracowników Skansenu (warsztaty garncarskie, nauka strzelania z łuku) oraz osoby czasowo goszczące w Skansenie.

Warsztaty muzealne:

  • Garncarstwo
  • Łucznictwo
  • Zabawkarstwo
  • Mały Wojownik
  • Młody Archeolog
  • Kuchnia pradziejowa
  • Rolnictwo i rośliny uprawne w pradziejach oraz w okresie wczesnego średniowiecza
  • Rozpoznawanie gatunków roślin i drzew na terenie grodziska
  • Salka Małego Odkrywcy – blok zajęć „Podróż w czasie z Leokadią”, „W krainie dawnych   zabawek”, „Bajkowa Karpacka Troja”
  • Warsztaty w sezonie zimowym (nauka pisania pismem klinowym na glinianych tabliczkach, przygotowywanie tradycyjnych prezentów wzorowanych na rzemiośle pradziejowym)
  • Warsztaty poświęcone udomowieniu zwierząt w pradziejach
  • Warsztaty malowania pisanek w okresie przed świętami wielkanocnymi


Lekcje muzealne:
 

  • Trzcinica – Karpacka Troja.
  • Pradzieje Polski południowo – wschodniej.
  • Początki Słowian.
  • Kultura Otomani-Füzesabony – wielka cywilizacja epoki brązu.
  • Troja – legenda i rzeczywistość.
  • Indiana Jones bez tajemnic.
  • Sztuka starożytnej Mezopotamii i Egiptu.
  • Sztuka starożytnych Greków i Rzymian.
  • Ku wieczności. Obrzędy pogrzebowe na ziemiach polskich.
  • Dzień z życia Słowianina.
  • Rolnictwo w pradziejach i okresie wczesnego średniowiecza
  • Przyroda i rośliny chronione na grodzisku Wały Królewskie
  • Najważniejsze wynalazki ludzkości – temat do opracowania.


Rezerwacja zwiedzania i zajęć edukacyjnych:
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Trzcinica 646, 38-207 Przysieki
Tel.: +48 13 440-50-40
E-mail: karpacka.troja@karpackatroja.pl

Pliki do pobrania

Oferta edukacyjna 2021/2022 / 02.12.0002 Pobierz plik

Wytwarzający: Katarzyna Krępulec-Nowak
Czas wytworzenia: 17.09.2021 14:00:00
Udostępniający: Sebastian Wieczorek
Czas pierwszej publikacji: 15.12.2021 13:54:56
Czas wygenerowania: 16.02.2022 9:24:13
Czas ostatniej zmiany: 17.02.2022 14:53:37

Data publikacji Autor Opis zmian Akcja
17.02.2022 14:53:37 Julia Komornicka Modyfikacja dokumentu

OFERTA EDUKACYJNA
MUZEUM PODKARPACKIEGO W KROŚNIE
2021/2022

                                                                                                         
Muzeum Podkarpackie w Krośnie to unikalne miejsce kultury. Choć najbardziej znane jest z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie, to prezentowane są tu wystawy o różnorodnej tematyce. Muzeum szczyci się największą w Polsce kolekcją współczesnego szkła użytkowego i artystycznego oraz zbiorami archeologicznymi. Gromadzone są tu również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Sześć wystaw stałych związanych z dziedzictwem kulturowym regionu, Europy i świata znajduje się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupiego oraz kamienicy Towarzystwa Mieszczańskiego  „Zgoda”.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo:

  • zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
  • zwiedzanie zespołu staromiejskiego  i starego cmentarza
  • warsztaty w magazynach studyjnych
  • lekcje muzealne
  • pokazy filmowe
  • konferencje i sesje naukowe
  • koncerty, a wśród nich kameralne recitale chopinowskie na zabytkowym Pleyelu 
  • spotkania muzealne z badaczami, podróżnikami, pisarzami, regionalistami


Oddziałem Muzeum jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw stałych prezentujących kolekcje unikatowe oraz zbiory ściśle związane z historią i dziedzictwem kulturowym regionu, stanowiące idealne uzupełnienie lekcji historii, wiedzy o kulturze i społeczeństwie.

Wystawy stałe:                                            Nasz kalendarz:

  • Przeszłość ożywiona                        * maj – Noc Muzeum
  • Broń i sztuka Japonii                        * wrzesień – Dzień Otwarty
  • Z dziejów Krosna i regionu
  • Historia oświetlenia
  • Galeria sztuki
  • Szkło podkarpackich hut


Kilka razy w roku prezentowane są dodatkowo interesujące wystawy czasowe, tworzone ze zbiorów własnych, muzeów polskich i zagranicznych, o różnorodnej i uniwersalnej tematyce.
Nasze wystawy czasowe:

  • Polska na emigracji – prezentująca najważniejsze z 9 tysięcy poloników przekazanych nam przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.
  • Wszystkie drogi... – wystawa ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu 


WYSTAWY STAŁE Muzeum Podkarpackiego w Krośnie:

  • Przeszłość ożywiona - wystawa archeologiczna przedstawiająca historię osadnictwa na terenie Podkarpacia od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po początki miasta Krosna. Bogaty zbiór narzędzi, broni, ceramiki i innych przedmiotów codziennego użytku uzupełnia sugestywna oprawa plastyczna. Część ekspozycji zorganizowana jest wokół fragmentu oryginalnego muru obronnego Krosna z XIV w. i kreuje wizerunek średniowiecznego i renesansowego miasta w oparciu o znaczące odkrycia archeologiczne z krośnieńskiego Rynku.
  • Broń i sztuka Japonii /W PRZYGOTOWANIU/- wystawa poświęcona dziedzictwu materialnemu Japonii od XIV do XX wieku. Prezentuje największą kolekcję sztuki i broni japońskiej na Podkarpaciu. Na zbiór składają się między innymi zbroja samurajska, miecze, drzeworyty, kakemona, publikacje, rzeźby, ceramika, wyroby z laki i brązu, tkaniny, lalki, karty pocztowe i fotografie. Cennym eksponatem jest bojowa zbroja samurajska z okresu Edo (1603-1868).
  • Z dziejów Krosna i regionu – wystawa prezentująca historię Królewskiego Miasta Krosna od zaborów po współczesność. W pierwszej części prezentowane są prace malarskie, które uzupełnione cennymi zabytkami i fotografiami tworzą portret dziewiętnastowiecznego, galicyjskiego miasteczka i jego mieszkańców, stawiających czoło niepokojom przełomu wieków, obu wojnom światowym i systemom totalitarnym. Pozostałe części ekspozycji to prezentacja pamiątek związanych z okresem pierwszej wojny światowej, dwudziestoleciem międzywojennym, okupacją niemiecką oraz konspiracją niepodległościową po 1944 r. Wystawę zamyka kolekcja zdjęć z ostatnich dekad życia Krosna. Wyjątkowo cenne uzupełnienie ekspozycji stanowi fortepian z 1862 roku, pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów Jest on jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce, jedynym oryginalnym i w pełni sprawnym fortepianem kameralnym tej klasy. 
  • Historia oświetlenia – wystawa będąca chlubą Muzeum. Głównym trzonem ekspozycji jest jedna z najcenniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie, pochodząca z różnych wytwórni europejskich i światowych. Wystawa prezentuje najpopularniejsze źródła światła w porządku chronologicznym: od starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki po lampy elektryczne połowy XX w.  Wyjątkowa aranżacja wnętrz wprowadza nas tu w klimat mieszczańskiego salonu przełomu wieków.
  • Galeria sztuki wystawa malarstwa i rzeźby będąca pamiątką bogatej przeszłości artystycznej miasta, prezentująca dorobek związanych z regionem absolwentów szkół sztuk pięknych polskich i zagranicznych. Wśród nich znajdziemy prace uczniów Matejki - Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada, Franciszka Daniszewskiego oraz twórców ostatniego półwiecza – Zdzisława Truskolaskiego, Bronisława Olszewskiego, Jana Ekierta oraz Władysława Kandefera. 
  • Szkło podkarpackich hut – ekspozycja przedstawiająca tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego. Prezentujemy tutaj pierwsze komplety szkła użytkowego produkowanego przez największe europejskie huty – Krośnieńskie Huty Szkła oraz współczesne linie produkcji kilku działających w Krośnie i w okolicach hut – wzornictwo i wyroby artystyczne. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór fotografii.


Interesującą formą działalności oświatowej Muzeum jest oprowadzanie po zabytkowym zespole krośnieńskiej starówki oraz Starym Cmentarzu
Trasa oprowadzania po zabytkach Starego Miasta Krosna: Pałac Biskupi (siedziba Muzeum Podkarpackiego), kamienica Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”, Kościół farny pw. Św. Trójcy, Rynek (założenia, Dom Wójtowski, Ratusz Renesansowy, Kamienica Wójtowska), Kościół OO. Franciszkanów (kaplica Oświęcimów).
Stary Cmentarz w Krośnie - nekropolia założona ok. 1786 r., zamknięta w 1954 r. Zachowało się tam wiele cennych nagrobków oraz pomnik powstańców styczniowych. Poprzez oprowadzenie po alejkach cmentarnych i przypomnienie wybitnych  krośnian, przedstawiamy historię miasta od poł. XIX w.  do początków XX w.


LEKCJE MUZEALNE Muzeum Podkarpackiego
Tematyka dostosowana jest do programów nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Zajęcia te mają charakter interaktywny, wzbogacane są filmami, pokazami eksponatów, prezentacjami multimedialnymi i kartami pracy.
Archeologia: 


Pradzieje Podkarpacia
Początki Krosna i historia krośnieńskiego Rynku
Sztuka pradziejowa 
Grodziska Podkarpacia
Życie krośnian w wiekach średnich
Narzędzia pracy w pradziejach

Historia:
Powiat krośnieński na przestrzeni wieków (obszar, granice, mieszkańcy, administracja)
Krosno w okresie przedrozbiorowym
Region krośnieński w czasach zaboru austriackiego (1772-1918)
Krośnianie w powstaniach narodowych 
Udział mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego w walce o niepodległość Polski 1914-1921
Krosno w okresie międzywojennym
Krosno i Region w okresie okupacji niemieckiej
Konspiracja niepodległościowa w latach 1944-1956
Dwa totalitaryzmy XX wieku.
Literatura emigracyjna i niezależna w kształtowaniu patriotyzmu;
Wkład polskiej emigracji politycznej w kulturę i odzyskanie niepodległości przez Polskę

Historia oświetlenia:
Historia oświetlenia na przestrzeni wieków 
Lampy naftowe w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i twórca polskiego przemysłu naftowego

Historia szkła i przemysłu szklarskiego:
Z dziejów szklarstwa na Podkarpaciu
Szkło, jego istota, sposoby wytwarzania i zdobienia
Szkło artystyczne Podkarpackiego Zagłębia Szklanego

Życie artystyczne Krosna: 
Style w architekturze, rzeźbie i malarstwie na przykładzie zabytków krośnieńskich.
Krośnieńscy malarze i rzeźbiarze w XIX i XX wieku.
Życie i twórczość Stanisława Bergmana, a krośnieńskie życie artystyczne na przełomie XIX i XX wieku
Seweryn Bieszczad – życie i twórczość

Ogólne wiadomości o konserwacji dzieł sztuki:
Konserwacja obrazów 
Konserwacja rzeźby 
Warsztat pracy konserwatora

Inne tematy:
Żydzi krośnieńscy (z projekcją filmu Szymona Mahlera - najstarszego filmu o Krośnie z 1929 r.)
Nie takie Muzeum straszne, jak je malują… /wizyta w Muzeum dla najmłodszych/
Muzeum od kuchni – poznaj pracę muzealnika



WARSZTATY Muzeum Podkarpackiego w Krośnie:

Warsztaty szklane
/ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA/

  • Historia przemysłu szklarskiego w Krośnie
  • Szkło i jego istota - sposoby wytwarzania i zdobienia
  • Szkło artystyczne i dekoracyjno-użytkowe z okresu secesji i art déco w zbiorach MPK
  • Projektowanie wyrobów szklanych – funkcjonalność i piękno (zajęcia praktyczne)


Warsztaty artystyczne /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

  • Rozmowy o sztuce. Spotkania dla seniorów 
  • Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, kreatywne zajęcia plastyczne i edukacyjne. Kopiujemy obrazy krośnieńskich malarzy; Rysujemy ulubione kamienice; Perspektywa w rysunku; Martwa natura w rysunku 
  • Kredowa ściana – coś dla małych artystów z dużym talentem 
  • Odkrywamy zbiory Działu Artystycznego – zajęcia prowadzone przez kustosza z dostępem do zabytków + multimedialne prezentacje


Warsztaty historyczne /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

  • Rozmowy o historii. Spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz seniorów
  • Odkrywamy zbiory Działu Historycznego – zajęcia z dostępem do zabytków uzupełnione prezentacjami multimedialnymi


Warsztaty konserwatorskie – w przygotowaniu /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

Warsztaty archeologiczne - „Terenowy warsztat pracy archeologa” to prace wykopaliskowe prowadzone przez doświadczonego opiekuna, polegające na eksplorowaniu zaaranżowanego wykopu archeologicznego. Praktyczne zajęcia poprzedzone są wprowadzeniem, z którego dzieci dowiedzą się jak należy właściwie prowadzić badania zgodnie z metodyką wykopaliskową oraz usłyszą o najważniejszych odkryciach archeologicznych regionu.

Warsztaty Projekt „Pamięć”- za pomocą różnych środków przekazu: spisanych wspomnień, rysunków, zdjęć oraz filmu odtwarzamy losy żydowskich dzieci, mieszkających przed wojną w Krośnie, tworząc ich unikalne portrety. Warsztaty są próbą przywrócenia jakiejś cząstki istnienia setek ofiar Holocaustu w naszym mieście. 
Udział we wszystkich warsztatach ze względu na bezpieczeństwo zbiorów jest możliwy przy zachowaniu określonych limitów miejsc – szczegóły na stronie internetowej muzeum.
 

POKAZY ARCHIWALNYCH FILMÓW HISTORYCZNYCH
ze zbiorów przekazanych Muzeum przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji

Groby Katynia - film opracowany przez Stanisława Lipińskiego i wyprodukowany przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych (Polish Association of Former Soviet Political Prisoners) został w całości zmontowany z archiwalnych nagrań filmowych przedstawiających pierwszą, niemiecką ekshumację w Katyniu komisji Gerharda Butza oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki.
Film bez ścieżki dźwiękowej. Czas trwania: 25 min.

Powstanie Warszawskie - film w całości zmontowany został z nagrań archiwalnych wykonanych podczas powstania warszawskiego przez operatorów filmowych Armii Krajowej oraz z konspiracyjnych czołówek filmowych i nie zawiera informacji o jego autorach ani producencie. 
Film w języku polskim. Czas trwania: 35 min.

IV rozbiór Polski (tytuł angielski: It Began on the Vistula – Zaczęło się nad Wisłą) - film w reżyserii Janusza Piekałkiewicza, przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Wyprodukowany został przy współpracy z Imperial War Museum w Londynie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Sekcja w Paryżu. Wykorzystano w nim materiały znajdujące się w archiwach zagranicznych. 
Film w języku polskim. Czas trwania: 76 min.

Opowieść o mieście - film został wyprodukowany przez Polish Film Unit in Great Britain. Prezentuje on historię Warszawy podczas drugiej wojny światowej, od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Kończy się on ujęciami przedwojennej stolicy Polski.
Film w języku angielskim. Czas trwania: 10 min.

This is Poland (Oto Polska) - film ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.
Film w języku angielskim. Czas trwania: 20 min.

Polski Magazyn nr 3 został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć na nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.
Film w języku polskim. Czas trwania:  10 min.


Szczegółową ofertę przedstawiamy na naszej stronie internetowej:
http://www.muzeum.krosno.pl/
https://www.facebook.com/MuzeumPodkarpackie

Wszelkich informacji udziela Dział Oświatowo-Promocyjny pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16, e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl oraz Kasa muzeum pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 17.

Zgłaszanie grup, rezerwacja usługi przewodnickiej możliwa jest pod nr tel. + 48 13 43 213 76 w. 17 lub osobiście w Kasie muzeum.

Rezerwacja lekcji muzealnych i warsztatów możliwa jest w działach merytorycznych Muzeum, które odpowiedzialne są za prowadzenie zajęć:
•    Dział Archeologiczny, nr tel. 13 43 213 76, w. 20, e-mail: archeologia@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historyczny, nr tel. 13 43 213 76 w. 22, e-mail: historia@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historii Oświetlenia, nr tel. 13 43 213 76, w. 23, e-mail: lampy.naftowe@muzeum.krosno.pl
•    Dział Artystyczny - nr tel. 13 43 213 76, w. 21, e-mail: art@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego, nr tel. 13 43 213 76, w. 23, e-mail: szklo@muzeum.krosno.pl
•    Dział Konserwacji – nr tel. 13 43 213 76, w. 25
 

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Oferta edukacyjna 2021/2022


Skansen można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne oraz w grupach zorganizowanych, które zwiedzają wyłącznie z przewodnikiem. Zwiedzanie obiektu w większości czasu odbywa się na świeżym powietrzu, w związku z tym należy zadbać o odpowiedni ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych. Cykl zwiedzania obejmuje projekcję filmu Trzcinica Karpacka Troja i  zwiedzanie wystawy, po których opuszczamy pawilon wystawowy i wychodzimy na zewnątrz. Dalej zwiedzamy park archeologiczny z rekonstrukcjami dwóch osad, a następnie zdobywamy grodzisko. Całość zamyka wejście na platformę widokową.

Zwiedzanie z przewodnikiem (włączają pokaz filmu) trwa ok. 2-2,5 godziny. Na zwiedzane indywidualnie należy zarezerwować sobie co najmniej 1,5 godziny.

FILM
Film Trzcinica Karpacka Troja, prezentowany w sali konferencyjnej w pawilonie ekspozycyjnym, wprowadza widza w historię grodziska i jest doskonałym przygotowaniem do dalszego zwiedzania Skansenu oraz poznania dziejów tego wyjątkowego miejsca. Film w reżyserii Zdzisława Cozaca nakręcony został z rozmachem, przy udziale grup rekonstrukcyjnych i jest swoistym dokumentem historii naszej Troi. Zdobył 2 statuetki Światowida na I Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie w 2010 roku.
SALA WYSTAWOWA
Wystawa pokazuje historię Trzcinicy poprzez zaaranżowane sceny z życia codziennego ludności żyjącej tu w początkach epoki brązu i w okresie wczesnego średniowiecza. Prezentowane są tu najważniejsze zabytki odkryte na grodzisku podczas prac wykopaliskowych. Ekspozycja stała została przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie według scenariusza Jana Gancarskiego i Krzysztofa Gierlacha. Zabytki tu obecne pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle. Całość uzupełniona jest kopiami zabytków kulturowo  i chronologicznie związanych ze znaleziskami trzcinickimi z terenu Polski, Słowacji i Węgier.
PARK ARCHEOLOGICZNY
W parku archeologicznym zrekonstruowano 2 osady ludności żyjącej tu przed wiekami – w początkach epoki brązu i wczesnym średniowieczu. Wioska epoki brązu to wyjątkowo okazałe domy kultury Otomani-Füzesabony, a w wiosce słowiańskiej oprócz chat różnorakiej konstrukcji zrekonstruowano również kuźnię i piec chlebowy. Tu również znajduje się miejsce, gdzie podczas imprez plenerowych obozują wojowie, gdzie odbywają się pokazy walk i dawnego rzemiosła oraz turnieje i warsztaty.
SEKTOR HODOWLANY
Został otworzony w 2018 roku. W stajniach, stodole i pod wiatą zamieszkują zwierzęta dawnych ras, takie jak: węgierskie, długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie. W epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły one mieszkańcom „Wałów Królewskich”. W Skansenie uprawiane są także zboża, które kiedyś były wysiewane przez mieszkańców grodu. Poletka eksperymentalne zasialiśmy pszenicą płaskurką, samopszą, orkiszem, jęczmieniem, prosem, soczewicą i grochem. Niekiedy używa się do tych upraw rekonstrukcji narzędzi pradziejowych – sochy, kopaczki, sierpów.
GRODZISKO „WAŁY KRÓLEWSKIE”
Wzgórze nazywane od wieków „Wałami Królewskimi” to miejsce lokalizacji osad obronnych z początków epoki brązu i grodu słowiańskiego z okresu wczesnego średniowiecza. Tam właśnie odkryto ponad 200 tysięcy unikalnych zabytków. Na wzgórzu zrekonstruowano odcinki wałów, chaty, bramy – dokładnie tam, gdzie zostały odkryte przez archeologów. Grodzisko zajmuje obszar 3,5 hektara i składa się z majdanu i trzech podgrodzi, opasanych wysokimi wałami drewniano-ziemnymi o różnej konstrukcji, których łączna długość przekracza 1200 m. W obrębie grodziska znajduje się również źródełko z wodą pitną wykorzystywane już we wczesnym średniowieczu.
PLATFORMA WIDOKOWA
Wzniesioną ją w 2014 roku. Jej wysokość sięga ponad 40 m. Pierwszy poziom obserwacyjny dostępny dla turystów znajduje się na wysokości 20 m, a drugi na wysokości 33 m. Wejście na platformę stanowi integralną część zwiedzania Skansenu. Jest ona doskonałym punktem obserwacyjnym na rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich. Przy dobrej pogodzie i odpowiedniej przejrzystości powietrza turyści mogą dostrzec nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr. Kamera internetowa umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się w Skansenie z każdego punktu na świecie.


WARSZTATY EDUKACYJNE I LEKCJE MUZEALNE W SKANSENIE KARPACKA TROJA

Lekcje muzealne i warsztaty stanowiące ofertę edukacyjną Skansenu koncentrować się będą na zagadnieniach archeologii jako dyscypliny naukowej oraz archeologii regionu. Przeznaczone będą dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, a także dla słuchaczy tzw. uniwersytetów III wieku. Dla przedszkolaków przygotowana została specjalna oferta edukacyjna uwzględniająca bardzo młody wiek odbiorców i konieczność prezentacji zagadnień naukowych w sposób adekwatny do ich wieku. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej są warsztaty prowadzone przez pracowników Skansenu (warsztaty garncarskie, nauka strzelania z łuku) oraz osoby czasowo goszczące w Skansenie.

Warsztaty muzealne:

  • Garncarstwo
  • Łucznictwo
  • Zabawkarstwo
  • Mały Wojownik
  • Młody Archeolog
  • Kuchnia pradziejowa
  • Rolnictwo i rośliny uprawne w pradziejach oraz w okresie wczesnego średniowiecza
  • Rozpoznawanie gatunków roślin i drzew na terenie grodziska
  • Salka Małego Odkrywcy – blok zajęć „Podróż w czasie z Leokadią”, „W krainie dawnych   zabawek”, „Bajkowa Karpacka Troja”
  • Warsztaty w sezonie zimowym (nauka pisania pismem klinowym na glinianych tabliczkach, przygotowywanie tradycyjnych prezentów wzorowanych na rzemiośle pradziejowym)
  • Warsztaty poświęcone udomowieniu zwierząt w pradziejach
  • Warsztaty malowania pisanek w okresie przed świętami wielkanocnymi


Lekcje muzealne:
 

  • Trzcinica – Karpacka Troja.
  • Pradzieje Polski południowo – wschodniej.
  • Początki Słowian.
  • Kultura Otomani-Füzesabony – wielka cywilizacja epoki brązu.
  • Troja – legenda i rzeczywistość.
  • Indiana Jones bez tajemnic.
  • Sztuka starożytnej Mezopotamii i Egiptu.
  • Sztuka starożytnych Greków i Rzymian.
  • Ku wieczności. Obrzędy pogrzebowe na ziemiach polskich.
  • Dzień z życia Słowianina.
  • Rolnictwo w pradziejach i okresie wczesnego średniowiecza
  • Przyroda i rośliny chronione na grodzisku Wały Królewskie
  • Najważniejsze wynalazki ludzkości – temat do opracowania.


Rezerwacja zwiedzania i zajęć edukacyjnych:
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Trzcinica 646, 38-207 Przysieki
Tel.: +48 13 440-50-40
E-mail: karpacka.troja@karpackatroja.pl

Data publikacji 17.02.2022 14:53:37
Autor Julia Komornicka
Opis zmian Modyfikacja dokumentu
16.02.2022 9:24:13 Julia Komornicka Modyfikacja dokumentu

OFERTA EDUKACYJNA
MUZEUM PODKARPACKIEGO W KROŚNIE
2021/2022
                           
                                                                             

Muzeum Podkarpackie w Krośnie to unikalne miejsce kultury. Choć najbardziej znane jest z niezwykłej kolekcji lamp naftowych, jednej z najcenniejszych na świecie, to prezentowane są tu wystawy o różnorodnej tematyce. Muzeum szczyci się największą w Polsce kolekcją współczesnego szkła użytkowego i artystycznego oraz zbiorami archeologicznymi. Gromadzone są tu również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. Sześć wystaw stałych związanych z dziedzictwem kulturowym regionu, Europy i świata znajduje się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupiego oraz kamienicy Towarzystwa Mieszczańskiego  „Zgoda”.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo:

  • zwiedzanie wystaw stałych i czasowych
  • zwiedzanie zespołu staromiejskiego  i starego cmentarza
  • warsztaty w magazynach studyjnych
  • lekcje muzealne
  • pokazy filmowe
  • konferencje i sesje naukowe
  • koncerty, a wśród nich kameralne recitale chopinowskie na zabytkowym Pleyelu 
  • spotkania muzealne z badaczami, podróżnikami, pisarzami, regionalistami


Oddziałem Muzeum jest Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw stałych prezentujących kolekcje unikatowe oraz zbiory ściśle związane z historią i dziedzictwem kulturowym regionu, stanowiące idealne uzupełnienie lekcji historii, wiedzy o kulturze i społeczeństwie.

Wystawy stałe:                        Nasz kalendarz:

  • Przeszłość ożywiona                        * maj – Noc Muzeum
  • Broń i sztuka Japonii                        * wrzesień – Dzień Otwarty
  • Z dziejów Krosna i regionu
  • Historia oświetlenia
  • Galeria sztuki
  • Szkło podkarpackich hut


Kilka razy w roku prezentowane są dodatkowo interesujące wystawy czasowe, tworzone ze zbiorów własnych, muzeów polskich i zagranicznych, o różnorodnej i uniwersalnej tematyce.
Nasza wystawa czasowa: Polska na emigracji – prezentująca najważniejsze z 9 tysięcy poloników przekazanych nam przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.


WYSTAWY STAŁE Muzeum Podkarpackiego w Krośnie:

  • Przeszłość ożywiona - wystawa archeologiczna przedstawiająca historię osadnictwa na terenie Podkarpacia od pierwszych śladów działalności człowieka z okresu paleolitu po początki miasta Krosna. Bogaty zbiór narzędzi, broni, ceramiki i innych przedmiotów codziennego użytku uzupełnia sugestywna oprawa plastyczna. Część ekspozycji zorganizowana jest wokół fragmentu oryginalnego muru obronnego Krosna z XIV w. i kreuje wizerunek średniowiecznego i renesansowego miasta w oparciu o znaczące odkrycia archeologiczne z krośnieńskiego Rynku.
  • Broń i sztuka Japonii /W PRZYGOTOWANIU/- wystawa poświęcona dziedzictwu materialnemu Japonii od XIV do XX wieku. Prezentuje największą kolekcję sztuki i broni japońskiej na Podkarpaciu. Na zbiór składają się między innymi zbroja samurajska, miecze, drzeworyty, kakemona, publikacje, rzeźby, ceramika, wyroby z laki i brązu, tkaniny, lalki, karty pocztowe i fotografie. Cennym eksponatem jest bojowa zbroja samurajska z okresu Edo (1603-1868).
  • Z dziejów Krosna i regionu – wystawa prezentująca historię Królewskiego Miasta Krosna od zaborów po współczesność. W pierwszej części prezentowane są prace malarskie, które uzupełnione cennymi zabytkami i fotografiami tworzą portret dziewiętnastowiecznego, galicyjskiego miasteczka i jego mieszkańców, stawiających czoło niepokojom przełomu wieków, obu wojnom światowym i systemom totalitarnym. Pozostałe części ekspozycji to prezentacja pamiątek związanych z okresem pierwszej wojny światowej, dwudziestoleciem międzywojennym, okupacją niemiecką oraz konspiracją niepodległościową po 1944 r. Wystawę zamyka kolekcja zdjęć z ostatnich dekad życia Krosna. Wyjątkowo cenne uzupełnienie ekspozycji stanowi fortepian z 1862 roku, pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów Jest on jednym z najstarszych reliktów epoki chopinowskiej w Polsce, jedynym oryginalnym i w pełni sprawnym fortepianem kameralnym tej klasy. 
  • Historia oświetlenia – wystawa będąca chlubą Muzeum. Głównym trzonem ekspozycji jest jedna z najcenniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie, pochodząca z różnych wytwórni europejskich i światowych. Wystawa prezentuje najpopularniejsze źródła światła w porządku chronologicznym: od starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki po lampy elektryczne połowy XX w.  Wyjątkowa aranżacja wnętrz wprowadza nas tu w klimat mieszczańskiego salonu przełomu wieków.
  • Galeria sztuki wystawa malarstwa i rzeźby będąca pamiątką bogatej przeszłości artystycznej miasta, prezentująca dorobek związanych z regionem absolwentów szkół sztuk pięknych polskich i zagranicznych. Wśród nich znajdziemy prace uczniów Matejki - Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada, Franciszka Daniszewskiego oraz twórców ostatniego półwiecza – Zdzisława Truskolaskiego, Bronisława Olszewskiego, Jana Ekierta oraz Władysława Kandefera. 
  • Szkło podkarpackich hut – ekspozycja przedstawiająca tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego. Prezentujemy tutaj pierwsze komplety szkła użytkowego produkowanego przez największe europejskie huty – Krośnieńskie Huty Szkła oraz współczesne linie produkcji kilku działających w Krośnie i w okolicach hut – wzornictwo i wyroby artystyczne. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór fotografii.


Interesującą formą działalności oświatowej Muzeum jest oprowadzanie po zabytkowym zespole krośnieńskiej starówki oraz Starym Cmentarzu
Trasa oprowadzania po zabytkach Starego Miasta Krosna: Pałac Biskupi (siedziba Muzeum Podkarpackiego), kamienica Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda”, Kościół farny pw. Św. Trójcy, Rynek (założenia, Dom Wójtowski, Ratusz Renesansowy, Kamienica Wójtowska), Kościół OO. Franciszkanów (kaplica Oświęcimów).
Stary Cmentarz w Krośnie - nekropolia założona ok. 1786 r., zamknięta w 1954 r. Zachowało się tam wiele cennych nagrobków oraz pomnik powstańców styczniowych. Poprzez oprowadzenie po alejkach cmentarnych i przypomnienie wybitnych  krośnian, przedstawiamy historię miasta od poł. XIX w.  do początków XX w.


LEKCJE MUZEALNE Muzeum Podkarpackiego

Tematyka dostosowana jest do programów nauczania w szkołach podstawowych i średnich. Zajęcia te mają charakter interaktywny, wzbogacane są filmami, pokazami eksponatów, prezentacjami multimedialnymi i kartami pracy.
Archeologia: 


Pradzieje Podkarpacia

  • Początki Krosna i historia krośnieńskiego Rynku
  • Sztuka pradziejowa 
  • Grodziska Podkarpacia
  • Życie krośnian w wiekach średnich
  • Narzędzia pracy w pradziejach


Historia:

  • Powiat krośnieński na przestrzeni wieków (obszar, granice, mieszkańcy, administracja)
  • Krosno w okresie przedrozbiorowym
  • Region krośnieński w czasach zaboru austriackiego (1772-1918)
  • Krośnianie w powstaniach narodowych 
  • Udział mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego w walce o niepodległość Polski 1914-1921
  • Krosno w okresie międzywojennym
  • Krosno i Region w okresie okupacji niemieckiej
  • Konspiracja niepodległościowa w latach 1944-1956
  • Dwa totalitaryzmy XX wieku.
  • Literatura emigracyjna i niezależna w kształtowaniu patriotyzmu;
  • Wkład polskiej emigracji politycznej w kulturę i odzyskanie niepodległości przez Polskę


Historia oświetlenia:

  • Historia oświetlenia na przestrzeni wieków 
  • Lampy naftowe w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
  • Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej i twórca polskiego przemysłu naftowego


Historia szkła i przemysłu szklarskiego:

  • Z dziejów szklarstwa na Podkarpaciu
  • Szkło, jego istota, sposoby wytwarzania i zdobienia
  • Szkło artystyczne Podkarpackiego Zagłębia Szklanego


Życie artystyczne Krosna: 

  • Style w architekturze, rzeźbie i malarstwie na przykładzie zabytków krośnieńskich.
  • Krośnieńscy malarze i rzeźbiarze w XIX i XX wieku.
  • Życie i twórczość Stanisława Bergmana, a krośnieńskie życie artystyczne na przełomie XIX i XX wieku
  • Seweryn Bieszczad – życie i twórczość


Ogólne wiadomości o konserwacji dzieł sztuki:

  • Konserwacja obrazów 
  • Konserwacja rzeźby 
  • Warsztat pracy konserwatora


Inne tematy:

  • Żydzi krośnieńscy (z projekcją filmu Szymona Mahlera - najstarszego filmu o Krośnie z 1929 r.)
  • Nie takie Muzeum straszne, jak je malują… /wizyta w Muzeum dla najmłodszych/
  • Muzeum od kuchni – poznaj pracę muzealnika


WARSZTATY Muzeum Podkarpackiego w Krośnie:

Warsztaty szklane /ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA/

  • Historia przemysłu szklarskiego w Krośnie
  • Szkło i jego istota - sposoby wytwarzania i zdobienia
  • Szkło artystyczne i dekoracyjno-użytkowe z okresu secesji i art déco w zbiorach MPK
  • Projektowanie wyrobów szklanych – funkcjonalność i piękno (zajęcia praktyczne)

Warsztaty artystyczne /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

  • Rozmowy o sztuce. Spotkania dla seniorów 
  • Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, kreatywne zajęcia plastyczne i edukacyjne. Kopiujemy obrazy krośnieńskich malarzy; Rysujemy ulubione kamienice; Perspektywa w rysunku; Martwa natura w rysunku 
  • Kredowa ściana – coś dla małych artystów z dużym talentem 
  • Odkrywamy zbiory Działu Artystycznego – zajęcia prowadzone przez kustosza z dostępem do zabytków + multimedialne prezentacje

Warsztaty historyczne /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

  • Rozmowy o historii. Spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz seniorów
  • Odkrywamy zbiory Działu Historycznego – zajęcia z dostępem do zabytków uzupełnione prezentacjami multimedialnymi


Warsztaty konserwatorskie – w przygotowaniu /DOSTĘPNE OD POŁOWY 2022 ROKU/

Warsztaty archeologiczne - „Terenowy warsztat pracy archeologa” to prace wykopaliskowe prowadzone przez doświadczonego opiekuna, polegające na eksplorowaniu zaaranżowanego wykopu archeologicznego. Praktyczne zajęcia poprzedzone są wprowadzeniem, z którego dzieci dowiedzą się jak należy właściwie prowadzić badania zgodnie z metodyką wykopaliskową oraz usłyszą o najważniejszych odkryciach archeologicznych regionu.

Warsztaty Projekt „Pamięć”- za pomocą różnych środków przekazu: spisanych wspomnień, rysunków, zdjęć oraz filmu odtwarzamy losy żydowskich dzieci, mieszkających przed wojną w Krośnie, tworząc ich unikalne portrety. Warsztaty są próbą przywrócenia jakiejś cząstki istnienia setek ofiar Holocaustu w naszym mieście. 
Udział we wszystkich warsztatach ze względu na bezpieczeństwo zbiorów jest możliwy przy zachowaniu określonych limitów miejsc – szczegóły na stronie internetowej muzeum.
 

 

POKAZY ARCHIWALNYCH FILMÓW HISTORYCZNYCH

ze zbiorów przekazanych Muzeum przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji

Groby Katynia - film opracowany przez Stanisława Lipińskiego i wyprodukowany przez Polskie Stowarzyszenie Byłych Sowieckich Więźniów Politycznych (Polish Association of Former Soviet Political Prisoners) został w całości zmontowany z archiwalnych nagrań filmowych przedstawiających pierwszą, niemiecką ekshumację w Katyniu komisji Gerharda Butza oraz ekshumację sowiecką Komisji Burdenki.
Film bez ścieżki dźwiękowej. Czas trwania: 25 min.

Powstanie Warszawskie - film w całości zmontowany został z nagrań archiwalnych wykonanych podczas powstania warszawskiego przez operatorów filmowych Armii Krajowej oraz z konspiracyjnych czołówek filmowych i nie zawiera informacji o jego autorach ani producencie. 
Film w języku polskim. Czas trwania: 35 min.

IV rozbiór Polski (tytuł angielski: It Began on the Vistula – Zaczęło się nad Wisłą) - film w reżyserii Janusza Piekałkiewicza, przedstawia losy Polski od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Wyprodukowany został przy współpracy z Imperial War Museum w Londynie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Sekcja w Paryżu. Wykorzystano w nim materiały znajdujące się w archiwach zagranicznych. 
Film w języku polskim. Czas trwania: 76 min.

Opowieść o mieście - film został wyprodukowany przez Polish Film Unit in Great Britain. Prezentuje on historię Warszawy podczas drugiej wojny światowej, od września 1939 roku do upadku powstania warszawskiego. Kończy się on ujęciami przedwojennej stolicy Polski.
Film w języku angielskim. Czas trwania: 10 min.

This is Poland (Oto Polska) - film ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.
Film w języku angielskim. Czas trwania: 20 min.

Polski Magazyn nr 3 został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć na nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.
Film w języku polskim. Czas trwania:  10 min.


Szczegółową ofertę przedstawiamy na naszej stronie internetowej:
http://www.muzeum.krosno.pl/
https://www.facebook.com/MuzeumPodkarpackie

Wszelkich informacji udziela Dział Oświatowo-Promocyjny pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16, e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl oraz Kasa muzeum pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 17.

Zgłaszanie grup, rezerwacja usługi przewodnickiej możliwa jest pod nr tel. + 48 13 43 213 76 w. 17 lub osobiście w Kasie muzeum.

Rezerwacja lekcji muzealnych i warsztatów możliwa jest w działach merytorycznych Muzeum, które odpowiedzialne są za prowadzenie zajęć:
•    Dział Archeologiczny, nr tel. 13 43 213 76, w. 20, e-mail: archeologia@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historyczny, nr tel. 13 43 213 76 w. 22, e-mail: historia@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historii Oświetlenia, nr tel. 13 43 213 76, w. 23, e-mail: lampy.naftowe@muzeum.krosno.pl
•    Dział Artystyczny - nr tel. 13 43 213 76, w. 21, e-mail: art@muzeum.krosno.pl
•    Dział Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego, nr tel. 13 43 213 76, w. 23, e-mail: szklo@muzeum.krosno.pl
•    Dział Konserwacji – nr tel. 13 43 213 76, w. 25

 

Data publikacji 16.02.2022 9:24:13
Autor Julia Komornicka
Opis zmian Modyfikacja dokumentu
Używamy Cookies - Więcej zamknij informację o cookies
przewiń stronę do góry

Bądź na bieżąco z nowościami i promocjami. Zapisz się na newsletter!

Szanowny użytkowniku,

Tożsamość administratora systemu

Administratorem Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP), który służy do udostępniania podmiotowych stron BIP jest Minister Cyfryzacji, mający siedzibę w Warszawie (00-583) przy Al. Ujazdowskich 1/3, który zapewnia jego rozwój i utrzymanie. Minister Cyfryzacji w ramach utrzymywania i udostępniania systemu SSDIP zapewnia bezpieczeństwo publikowanych danych, wymagane funkcjonalności oraz rejestrowanie i nadawanie uprawnień redaktorów BIP dla osób wskazanych we wnioskach podmiotów zainteresowanych utworzeniem własnych stron podmiotowych przy użyciu SSDIP zgodnie z art. 9 ust. 4 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429). Minister Cyfryzacji, jako administrator systemu SSDIP jest jednocześnie administratorem danych osób wnioskujących o dostęp do SSDIP w celu utworzenia podmiotowych stron BIP oraz osób wyznaczonych do ich redagowania.

Tożsamość administratora danych

Administratorem danych osobowych przetwarzanych w systemie SSDIP w zakresie osób wnioskujących o utworzenie podmiotowej strony BIP oraz osób wyznaczonych do ich redagowania (redaktorów podmiotowych stron BIP) jest Minister Cyfryzacji. Administratorami danych publikowanych na podmiotowych stronach BIP utworzonych w ramach SSDIP są podmioty, które daną stronę podmiotową BIP utworzyły. Podmioty te decydują o treści danych, w tym treści i zakresie danych osobowych publikowanych na podmiotowych stronach BIP, ich rozmieszczeniu, modyfikacji i usuwaniu. Minister Cyfryzacji, jako Administrator systemu SSDIP w odniesieniu do materiałów publikowanych na podmiotowych stronach BIP jest podmiotem przetwarzającym. Może on ingerować w treść materiałów publikowanych na poszczególnych stronach podmiotowych BIP jedynie w przypadku, gdy właściwy podmiot, który daną stronę utworzył i nią zarządza utracił do niej dostęp lub z innych przyczyn utracił nad nią kontrolę.

Dane kontaktowe administratora systemu SSDIP

Z administratorem systemu SSDIP można się skontaktować poprzez adres email mc@mc.gov.pl, pisemnie na adres siedziby administratora, lub na adres ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych

Administrator systemu SSDIP wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym może się Pani/Pan skontaktować poprzez email iod@mc.gov.pl lub listownie – na adres ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować wyłącznie w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych osób składających wnioski o udostepnienie SSDIP, redaktorów poszczególnych stron BIP, oraz incydentów bezpieczeństwa. W sprawach przetwarzania danych osobowych zawartych w treści materiałów publikowanych w ramach poszczególnych stron podmiotowych, należy się kontaktować z inspektorem ochrony danych podmiotu, którego strona BIP dotyczy, ich redaktorem lub kierownictwem podmiotu, który daną stronę podmiotowa BIP utworzył.

Cele przetwarzania i podstawa prawna przetwarzania

Celem przetwarzania danych publikowanych na stronach podmiotowych BIP przez poszczególne podmioty jest udostępnienie informacji publicznej wytworzonej w urzędzie i dotyczącej działalności urzędu. Podstawę prawną publikacji stanowi wypełnienie obowiązku prawnego, o którym mowa w art. 8 oraz art. 9 ust 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Celem udostępniania systemu SSDIP przez Ministra Cyfryzacji jest umożliwienie podmiotom zobowiązanym, o których mowa w art. 4 ust 1 i 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, utworzenia i prowadzenia własnych stron BIP (co wynika z art. 9 ust. 4 pkt 3 oraz art. 9 ust. 4a ww. ustawy).

Odbiorcy danych lub kategorie odbiorców danych

Dane osobowe w zakresie imienia, nazwiska, nr telefonu, nr faksu dotyczące redaktorów podmiotowych stron BIP oraz dane osobowe publikowane w ramach treści materiałów zamieszczanych na poszczególnych podmiotowych stronach BIP są danymi udostępnianymi publicznie bez żadnych ograniczeń, w tym Centralnemu Ośrodkowi Informatycznemu w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132-136, któremu Ministerstwo Cyfryzacji powierzyło przetwarzanie danych przetwarzanych w ramach platformy SSDIP.

Okres przechowywania danych

Dane dotyczące osób wnioskujących o udostępnienie systemu SSDIP oraz dane osób wyznaczonych na redaktorów stron podmiotowych przechowywane są przez czas, w jakim osoby te pełniły swoje funkcje oraz przez okres wskazany w przepisach prawa po okresie, w którym osoby te przestały pełnić swoje funkcje. Dane osobowe osób zawarte w materiałach publikowanych w ramach podmiotowych stron BIP przechowywane są przez okres ustalony przez osoby zarządzające treścią tych stron.

Prawa podmiotów danych

Osoby, których dane są przetwarzane w systemie głównym SSDIP, w tym osoby składające wnioski o przyznanie dostępu do SSDIP oraz osoby będące redaktorami podmiotowych stron BIP, mają prawo dostępu do swoich danych, prawo do sprzeciwu, prawo ograniczenia przetwarzania oraz prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, o którym mowa powyżej. Z wnioskiem w sprawie realizacji ww. praw należy się zwracać do administratora systemu tj. Ministra Cyfryzacji lub wyznaczonego inspektora ochrony danych na adres iod@mc.gov.pl. Osoby, których dane są publikowane w ramach treści materiałów zamieszczanych na podmiotowych stronach BIP maja prawo dostępu do danych, prawo do sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, w którym ich publikacja jest wymagana. Z wnioskiem w sprawie realizacji ww. praw należy się zwracać do administratora danych podmiotu, którego dana strona BIP dotyczy, lub wyznaczonego przez niego inspektora ochrony danych.

Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Osobom, których dane są przetwarzane w systemie SSDIP lub na podmiotowych stronach BIP publikowanych przez poszczególne podmioty przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych tj. do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

Informacja o dobrowolności lub obowiązku podania danych

Przetwarzanie danych osobowych osób składających wnioski o dostęp do SSDIP oraz osób wyznaczonych do redakcji poszczególnych stron podmiotowych BIP jest niezbędne dla zapewnienia kontroli dostępu i wynika z przepisu prawa, tj. art. 9 ust. 4 pkt 3 oraz art. 9 ust. 4a ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429) oraz § 15 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68), w związku z art. 20a ustawy z dnia 17 lutego o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 700, 730, 848, 1590 i 2294) i przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2247). Publikowanie danych osobowych na stronie systemu SSDIP oraz na podmiotowych stronach BIP jest dopuszczalne tylko wtedy, jeśli wynika z przepisów prawa, lub jeśli administrator danych uzyskał zgodę tych osób na ich publikację.